Raghu Rama Krishna Raju Contact Number, WhatsApp No, Helpline Number, Email Id, Address Details Narsapur

Advertisement

Kanumuru Raghu Rama Krishna Raju is an Indian industrialist and politician who is serving as a Member of Parliament (MP) in the 17th Lok Sabha from Narasapuram constituency, Andhra Pradesh. He won the 2019 Indian general election as a YSR Congress Party candidate.

Raghu Rama Krishna Raju is a politician from YSR Congress Party (YSRCP). He has quit the party in 2014 after not being able to secure the party’s nomination for 2014 Lok Sabha elections and has joined Bharatiya Janata Party (BJP). In 2018, he quit BJP and joined Telugu Desam Party (TDP). Subsequently, in March 2019, he joined back YSRCP. In July 2020, YSRCP appealed to the Lok Sabha speaker to disqualify Raju from him as an MP stating Raju’s anti-party activities as the reason. In October 2020, Raju wrote to Prime Minister Narendra Modi, alleging that Jaganmohan Reddy was promoting evangelism in Andhra Pradesh, in violation of the Indian constitution.

Constituency : Narsapuram (Andhra Pradesh)

Party Name : Yuvajana Sramika Rythu Congress Party(YSR Congress Party)

Email Address :  [email protected], [email protected]

Father’s Name : Shri Venkatasatyasuryanarayana Raju Kanumuru

Mother’s Name : Smt. Annapoorna Kanumuru

Date of Birth : 14 May 1962

Place of Birth : Vijayawada, Andhra Pradesh

Marital Status : Married

Date of Marriage : 28 Apr 1980

Spouse’s Name : Smt. Rama Devi Kanumuru

No. of Sons : 1

No.of Daughters : 1

Educational
Qualifications : M. Pharma
Educated at Andhra University, Vishakapatnam, Andhra Pradesh

Profession : Industrialist

Permanent Address    
Plot No. 212-0, Road No. 76,
Jubille Hills,
Hyderabad-500096, Telangana
09000911111 (M)

Present Address    
18, North Avenue, Duplex Flats,
New Delhi-110001
09000911111 (M)

Positions Held
May, 2019 : Elected to 17th Lok Sabha
24 July 2019 onwards : Member, Committee on Public Undertakings
13 Sept. 2019 – 12 Sept. 2020 : Member, Standing Committee on Coal and Steel
09 Oct. 2019 – 15 Oct. 2020    Chairperson, Committee on Subordinate Legislation Member, Rules Committee
21 Nov. 2019 onwards : Member, General Purposes Committee, Lok Sabha
13 Sept. 2020 onwards : Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law & Justice
Member, Consultative Committee, Ministry of Power and Ministry of New and Renewable Energy

 

Leave a Comment